» Recenzje » Wszystkie » Savage Worlds: Gaslight

Savage Worlds: Gaslight


wersja do druku

W świetle gazowych latarni

Redakcja: Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler, AdamWaskiewicz

Savage Worlds: Gaslight
Epoka wiktoriańska intryguje i zachwyca po dziś dzień. Zagadka słynnego Kuby Rozpruwacza, tajemnice Zakonu Złotego Brzasku czy śledztwa wielkiego Sherlocka Holmesa to tylko kilka z czekających w podręczniku Gaslight inspiracji!

Podręcznik Gaslight to dodatek do systemu Savage Worlds stworzony przez Stephena J. Millera i Jonathana M. Thompsona oraz wydany przez Battlefield Press Inc.

Zgodnie z tym, co napisane jest na okładce, w podręczniku znajdziemy:

  • zwięzły opis epoki wiktoriańskiej i przedstawienie świata Gaslight,
  • prezentację tajnych kultów i stowarzyszeń, działających w świecie Gaslight,
  • 5 nowych ras, które pojawiają się w tym settingu,
  • zasady społeczeństwa wiktoriańskiego,
  • ekwipunek i uzbrojenie w epoce wiktoriańskiej,
  • szczegółową chronologię wydarzeń w epoce,
  • szczegółowy opis artefaktów istniejących w świecie Gaslight.

Na ponad 80 stronach podręcznika rzeczywiście nie zabrakło przedstawienia powyższych obiecanych elementów. Siedem rozdziałów kolejno przeprowadza nas przez świat gazowych latarni i zapoznaje z tajemnicami epoki wiktoriańskiej oczami twórców dodatku do Savage Worlds.

Pierwszy rozdział o wdzięcznym tytule Terror by Gaslight wprowadza czytelników w mglisty świat dziewiętnastowiecznego Londynu i naświetla ważniejsze wydarzenia historyczne. Zapoznaje odbiorców z terminologią zgodną z opisywaną epoką, podkreśla ważniejsze wydarzenia historyczne, przedstawia społeczeństwo wiktoriańskie i pokrótce opisuje ówczesny Londyn i politykę. Warto także zwrócić uwagę na opis poszczególnych kultów i ugrupowań (faktycznych i fikcyjnych), na przykład Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku czy Baker Street Irregulars. Zwięzły akapit jest również poświęcony masonerii, czyli tak zwanej sztuce królewskiej, która w tamtym okresie była niezwykle nośnym tematem. W tym rozdziale znajdziemy także szerszy opis instytucji Scotland Yardu, jego historii i struktury działania.

Drugi rozdział, zatytułowany Colorful Characters przedstawia barwne archetypy, które mogą wybrać gracze, dodatkowo serwując także nowe rasy, między innymi wampiry, zwierzoludzi czy wilkołaki. Bohaterowie mogą zatem stworzyć drużynę złożoną na przykład z arystokratów, cyganów, rabusiów czy detektywów, wzbogacając ją mnogością ras. Ten rozdział skrótowo, ale bardzo klarownie przedstawia założenia wiktoriańskich bohaterów i objaśnia zasady mechaniki tworzenia postaci, zaznaczając w 5 krokach określenie rasy, cech, zalet i wad, ekwipunku oraz historii postaci. Miłośnicy systemu Savage Worlds zauważą kilka nowych zalet, na przykład Szczęście Bogów (Luck of the Gods), dzięki któremu wykorzystany przy przerzucie testu fuks (bennie) powraca do nas, jeśli jest test się powiedzie. . 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Część poświęcona ekwipunkowi w kolejnym rozdziale to głównie tabelka rozpisana na jedną stronę. Warto jednak zwrócić uwagę na nowy element, pojawiający się w życiu naszych bohaterów – majątek. W tym dodatku jest to niezwykle ważne, bowiem status, majętność i przynależność do konkretnej klasy społecznej były kluczowym aspektem dla społeczności wiktoriańskiej. Uwzględnienie tego czynnika może okazać się doskonałym wzbogaceniem rozgrywki lub nawet ciekawą osią przygody.

Rozdziały czwarty i piąty, czyli Rules of Order i Beyond the Veil przedstawiono w dużym skrócie, właściwie jest to zwięzła ściąga z klas społecznych, języków, którymi posługiwano się w XIX-wiecznej Anglii oraz mocy, które mogą posiąść bohaterowie (na przykład wampiry i ludzie mogą z łatwością zmieniać kształty; same wampiry są w stanie również latać oraz chodzić po ścianach).

Przedostatni rozdział The Sun Never Sets na niemal trzydziestu stronach serwuje czytelnikom dokładny i obszerny opis świata w epoce wiktoriańskiej. Znajdziemy tutaj konkretne daty i wydarzenia historyczne związane nie tylko z Wielką Brytanią, ale także całą Europą czy nawet państwami za oceanem (opisana jest również Antarktyda). Autorzy zwracają uwagę na słynną jesień 1888 roku w Londynie i zbrodnie Kuby Rozpruwacza oraz wymieniają niektóre śledztwa Sherlocka Holmesa, między innymi wspominają sprawę psa Baskerville’ów. Koniec rozdziału zawiera oś czasu, przedstawiającą pokrótce najważniejsze wydarzenia od 1859 do 1901 roku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ostatni rozdział Reliquary to spis legendarnych artefaktów, opatrzonych historią i cechami charakterystycznymi. Autorzy zaznaczają, że są to przedmioty niecodziennego użytku, a znalezienie ich przez graczy nie powinno należeć do łatwych zadań. Mogą być formą nagrody za długą przygodę, pełną niebezpiecznych wydarzeń.

Samo wydanie podręcznika wpisuje się w klimat ponurego wiktoriańskiego Londynu. Biorąc go do ręki, od razu wiedziałam, że łatwo i ciekawie będzie się czytać. Czarno-białe ilustracje, obrazujące typowe postacie czy ulice kojarzące się z dziewiętnastowiecznym Londynem zgrabnie współgrają z treścią i dodają smaczku. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim wstępem, wprowadzającym czytelnika w zawartość poszczególnej sekcji. Dzięki temu odbiorca natychmiast wie, czego się spodziewać i co zastanie na kolejnych kartkach.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie wiersza Roberta Browninga jako wstępu do całego dodatku. Czytelnik nie tylko ma okazję zapoznać się z twórczością jednego z największych poetów angielskich XIX stulecia, ale również od razu może dać się porwać atmosferze wiktoriańskiej rzeczywistości. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Polecam ten dodatek każdemu miłośnikowi historii i settingów owianych wiktoriańską mgłą. Zwięzła i klarowna forma pozwala łatwo zapoznać się z treścią i szybko przygotować sesję. Śmiało można nazwać ten podręcznik kopalnią inspiracji i ciekawych pomysłów. Jedyne co może przeszkadzać to zbyt duża liczba tabelek i cyferek, które można było zastąpić na przykład krótkim propozycjami scenariuszy.

 

Dziękujemy sklepowi Rebel.pl za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Gaslight: Victorian Fantasy, 2nd Edition
Linia wydawnicza: Savage Worlds
Autorzy: Stephen J. Miller, Jonathan M. Thompson
Okładka: miękka
Wydawca oryginału: Battlefield Press
Data wydania oryginału: 3 sierpnia 2013
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 80
Oprawa: miękka
Numer katalogowy: BPI1102
Cena: 14,95 USD



Czytaj również

Achtung! Cthulhu: Secrets of the Dust
Zderzenie dwóch światów
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Elder Godlike
Superbohaterowie na wojnie z Mitami
- recenzja
Minigra narracyjna: Wszystkie Wpadki Wiktora
Gra w grze – studium przypadku
Strzępy Sztandarów
Zostać dowódcą najemników
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Interface 19.40
Nazistowskie cyber-zombie... z mackami!
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Terrors of the Secret War
Bogowie na wojnie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.