» Teksty » Inne » Powtórka z rozgrywki #1

Powtórka z rozgrywki #1


wersja do druku

czyli wakacyjny cykl wspominkowy

Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk
Ilustracje: Magdalena 'MEaDEA' Madej-Reputakowska

Powtórka z rozgrywki #1
Witam w nowym, wakacyjnym cyklu wspominkowym. W ramach Powtórki z rozgrywki przypomnę najciekawsze wpisy erpegowe, jakie pojawiły się w ramach polterowej blogosfery.

Wybór, jakiego dokonam, może być nieco subiektywny, ale sądzę że lepszy taki zbiór ciekawych notek niż żaden. Wielokrotnie pojawiały się głosy, że blogowe wpisy erpegowe znikają w zalewie rozmaitych notek społecznościowych, więc teraz postanowiłem wyjść temu naprzeciw. Od dziś w menu działu RPGO zobaczycie pozycję „archiwum blogowe” – sukcesywnie będę tam dodawał linki do wydanych notek erpegowych.

Każdemu odcinkowi cyklu, składającemu się z dziesięciu linków, będzie towarzyszyć mój krótki komentarz do notek; pierwszy możecie zobaczyć poniżej. Odcinki będą się ukazywać regularnie co sobotę, przez całe wakacje albo aż do momentu, gdy notek zabraknie, czyli gdy cyklem dogonimy tu i teraz.

Ponieważ wiele starych notek powstało przed wprowadzeniem systemu polecanek, zachęcam Was nie tylko do ich lektury, ale też polecania innym, jeżeli przypadną Wam do gustu. Autorzy blogów od zawsze wkładali sporo serca w swoje teksty i myślę, że warto w ten prosty sposób docenić ich pasję. Ostatecznie oprócz własnej satysfakcji i chęci utrwalenia swoich myśli to właśnie uznanie czytelników jest dla nich paliwem. Oczywiście komentarze też miło widziane, choć nie gwarantuję, że blogujący nie zmienili od tego czasu poglądu na opisywane przez siebie kwestie – świat gier fabularnych nie stoi przecież w miejscu!

Tyle słowem wstępu, a teraz zapraszam do lektury.


1. Proteza wyobraźni (felieton)
Autorem pierwszej wybranej przeze mnie notki jest Radosław ‘Dhaerow’ Miodek. Dhaerow pisze, że mechanika sama z siebie nie zrobi za nas gry i często lepiej ją uprościć. Swoje przemyślenia opiera głównie na doświadczeniach z trzecią edycją D&D, ale myślę, że ciekawie jest do nich podejść także z perspektywy nowych wydawnictw na naszym rynku – Savage Worlds i D&D w edycji czwartej.

2. Play by the book (felieton)
Kolejny wpis Dhaerowa. Tym razem autor zastanawia się, czy grać w grę taką, jaka jest, czy może bardziej opłaca się zmieniać zasady i przerabiać grę pod swoje potrzeby. Innymi słowy – czy w WFRP da się poprowadzić przygody w stylu Czarnej kompanii Cooka?

3. Delikatny wiatr znad piasków pustyń Lemurii... (recenzja)
Radosław ‘Drozdal’ Drozdalski prezentuje swoją recenzję pokręconego dodatku do SorcereraDictionary of Mu. Sam Sorcerer jest w Polsce prawie nieznany, ale dodatku można spokojnie użyć w dowolnej grze sword & sorcery. Zerknijcie zresztą sami na linkowane w tekście przykładowe strony – czysty klimat.

4. Hârn – mokry sen symulacjonisty (recenzja)
Dro idzie za ciosem i tym razem recenzuje Hârn – najprawdopodobniej najlepszą grę na świecie, jeżeli chodzi o realizm w settingach inspirowanych średniowieczem. Jeżeli zaprezentowane w Hârn podejście przypadnie Wam do gustu, to możecie się jeszcze skusić na recenzję dodatku, opublikowaną przez Sejiego jakiś czas potem w dziale RPGO.

5. Popełniłem system (publicystyka/promocja)
Tym razem notka historyczna – Michał ‘Furiath’ Markowski pierwszy raz pisze o Klanarchii. Każdy może przeczytać i ocenić, czy udało mu się spełnić zapowiedzi.

6. Fantazyn #6 (recenzja)
Szósty wpis jest mój, z czasów kiedy Seji nie wciągnął mnie jeszcze do redakcji. Jak być może wiecie, Fantazyn był magazynem o erpegach, który skończył się właśnie na tym numerze. Moja recenzja jest krytyczna, ale mimo wszystko szkoda – zawiniły kalkulacje wydawcy, bo z tego, co wiem, jak na pierwszy duży numer nowego pisma bez poważniejszej promocji sprzedaż była całkiem niezła. Spytajcie Leszka ‘Altheriola’ Cibora, jeżeli chcecie poznać szczegóły.

7. kaduFATE, wersja konwentowa (mechanika)
Mechanika FATE nigdy nie zdobyła w Polsce takiej popularności jak np. Savage Worlds, ale ma swoje wierne grono zwolenników, którzy lubią ją polecić, gdy nadarza się ku temu okazja. Jednym z takich ludzi jestem ja, więc w tym wpisie znajdziecie bardzo prostą wersję FATE 2.0 mojego autorstwa. Po dodatkowe informacje o FATE 2.0 odsyłam do archiwum Alei Fantasy Sławomira ‘Zuhara’ Września, gdzie znajdziecie polskie tłumaczenie mechaniki .

8. Gozoku & Fantazyn (recenzja)
Adam ‘iron_master’ Janik prezentuje recenzję porównawczą, którą mógłby w zasadzie nazwać
‘Ostatnie Gozoku vs ostatni Fantazyn ’ – oba pisma zakończyły bowiem swoje istnienie na opisywanych numerach. Można się poczuć jak w czasach, kiedy na rynku było więcej niż zero papierowych pism traktujących o RPG. Iron najwięcej uwagi zwraca na materiały do d20.

9. Drobniaki – autorski system RPG, może wypali :9 (szkic autorki)
Niestety, tak jak to bywa w przypadku większości rodzimych autorek – Hubert ‘Saise’ Spala nie dokończył Drobniaków. Myślę jednak, że ten pomysł na setting może komuś posłużyć do napisania np. uroczego jednostrzału w podobnych klimatach. Więcej o Drobniakach tutaj (oficjalny blog gry) i tutaj (polterowa notka z P19).

10. Format charakterystyki (almanach)
Filip ‘Gruszczy’ Gruszczyński proponuje formatkę do opisywania Bohaterów Niezależnych – radzi, jak przygotować taki opis, by nie był bezużyteczny z punktu widzenia prowadzącego grę. Przydatna rzecz, jeżeli chcecie przedstawić swojego BN-a szerszej publiczności. Może ktoś zechce go użyć w wolsungowym konkursie na postać?


Blogosfera Poltera zaczęła istnieć gdzieś w początkach 2006 roku. Pierwszy zbiór notek dotyczy okresu od momentu publicznego ogłoszenia jej istnienia (15 czerwca 2006) aż do połowy października tego samego roku (czyli cztery pierwsze miesiące). Bywalcy Poltera od razu zauważą, że praktycznie wszystkich autorów notek mogą znać z ich wcześniejszych lub późniejszych publikacji na łamach serwisu. Zobaczymy, czy ta tendencja utrzyma się w kolejnych odcinkach. W notkach przeważają recenzje, ale z tego, co widzę, szybko się to zmieni. Przekonamy się o tym już za tydzień.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Powtórka z rozgrywki #7
Marzec-kwiecień 2008
Powtórka z rozgrywki #6
Styczeń 2008
Powtórka z rozgrywki #5
Czwarty kwartał 2007
Powtórka z rozgrywki #4
Drugi i trzeci kwartał 2007
Powtórka z rozgrywki #3
Pierwszy kwartał 2007
Powtórka z rozgrywki #2
Czwarty kwartał 2006

Komentarze


Ifryt
   
Ocena:
+2
Całkiem fajny pomysł. I rzeczywiście erpegowe wpisy warte uwagi. Dobra lektura na wakacje. :)

Nie wiem jedynie, jaki sens ma przypominanie recenzji pism, które dawno padły. Póki co chyba się nie zanosi, żeby pojawili się ich jacyś następcy?
03-07-2010 12:25
kaduceusz
   
Ocena:
0
Dla mnie mają znaczenie historyczne. Tak czy owak, więcej już ich nie będzie ;-)
03-07-2010 17:54
lucek
   
Ocena:
0
Naprzód duce, dobry cykl :-) Aż prawie żałuję, że produkowałem same pierdoły kulinarko-serialowo-konwentowo-bucowate, tak to bym miał szansę wrócić w glorii ;-)


l.
03-07-2010 22:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.