» Pawilon herbaciany » Recenzje » Erpegowe podsumowanie 2008: L5K

Erpegowe podsumowanie 2008: L5K

Dość trudno napisać podsumowanie minionego Roku Szczura (2008).

Pod koniec czerwca tymczasowo objąłem prowadzenie działu Legendy wraz ze szczupłą załogą. Naszym celem było publikowanie jednego artykułu na miesiąc. Do tej pory ukazało się ich już osiem; daje to co prawda jedną aktualizację miesięcznie, jednak były one według mnie nazbyt nieregularnie. Jeśli tylko czas mi pozwoli, postaram się o zmianę tego w przyszłość. Oprócz tego mam nadzieję na skompletowanie recenzji dodatków do ostatniej edycji Legendy oraz napisanie tekstów, które będą silniej związane z mechaniką systemu.

W tym roku wydawnictwo Imaginator zamierzało wydać nową, trzecią już edycję Legendy; niestety, z rozmaitych względów dotychczas nie udało się zrealizować tych planów. Strona wydawnictwa nie jest aktualizowana, a na jej forum nie ma prawie żadnego ruchu. Bardzo pozytywnym aspektem jest jednak obecność osób związanych z Imaginatorem na forum Poltera. Do dzisiaj nie wiadomo nic o terminie ukazania się nowej polskiej podstawki do trzeciej poprawionej edycji Legendy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku amerykańskim. Wydawnictwo Alderac nie poskąpiło w tym roku nowych pozycji. Linia książek Masters of War, Court i Magic została dobrze przyjęta przez fanów. Pomimo dość niskiej jakości lektoratu są to dodatki warte kupna. Poza nowymi opisami wielkich klanów Rokuganu gracze shugenja mogą teraz sięgnąć także po Prayers and Treasures, które zastąpiło niedostępny już dodatek Walking the Way. Poza tymi pozycjami książkowymi zespół Alderaca rozpoczął pracę nad grą planszową Art of War. Niestety, premiera gry została przesunięta na przyszły rok. Nieomal po kryjomu, choć nie bez żywej reakcji na forach wydano poprawioną edycję podstawki do Legendy. Jest to jedna z przyczyn dalszego opóźnienia polskiego wydania trzeciej edycji systemu. Największym wydarzeniem roku dla całej linii wydawniczej Legendy było rozstrzygnięcie długiego konkursu Race for the Throne. Jego wynik będzie miał wpływ na dalsze losy oficjalnego Rokuganu.

Należy również wspomnieć o innych systemach, które umożliwiają grę w świecie samurajów. Ukazały się dwa historyczne dodatki starające się odzwierciedlać epokę Heian. Pierwszy z nich to The Blossoms are Falling, będący oficjalnym światem systemu Burning Wheel. Drugi to Land of the Samurai, książka uzupełniająca wielką już paletę światów odnowionego systemu Rune Quest firmy Mongoose.

W bieżącym Roku Woła (2009) wciąż będziemy wyczekiwać polskiej podstawki do trzeciej poprawionej edycji Legendy. Jeszcze w styczniu ma się także ukazać nowy dodatek Fealty and Freedom, który może zdoła nieco umilić nam oczekiwanie.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.