» Recenzje » Wszystkie » Dark Heresy Second Edition: Game Master's Kit

Dark Heresy Second Edition: Game Master's Kit


wersja do druku

Osłoń się przed herezją!

Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło, Alicja 'cichutko' Laskowska

Dark Heresy Second Edition: Game Master's Kit
Do rozlicznych systemów RPG oprócz podręczników podstawowych i dodatkowych ukazują się również rozmaite akcesoria – mapy, siatki bitewne, figurki, karty, specjalistyczne znaczniki i nie tylko. Część z nich to pozycje wręcz obowiązkowe (jak zestawy unikalnych kości wymaganych przez specyficzną mechanikę), inne zaś trudno potraktować inaczej niż tylko jako ordynarny skok na kasę.

Wśród szerokiego spektrum zróżnicowanych pomocy do gry zdecydowanie największą popularnością cieszą się ekrany Mistrza Gry – nie tylko podobne zasłonki wydawane są do większej liczby systemów niż jakikolwiek inny rodzaj akcesorium (niekiedy nawet w kilku wersjach), ale także należą one do najlepiej sprzedających się pozycji do wielu gier. Nic więc dziwnego, że i do drugiej edycji systemu Dark Heresy, gry fabularnej osadzonej w uniwersum Warhammera 40.000 wydanej nakładem firmy Fantasy Flight Games, pierwszą pozycją, jaka ukazała się po podręczniku podstawowym, był zestaw Game Master's Kit. W jego skład wchodzi czteropanelowy Ekran Mistrza Gry oraz licząca 32 strony broszura zawierająca kompletny scenariusz przygody oraz dodatkowe zasady.

Tarcza ludzkości

Zasłona MG prezentuje się naprawdę znakomicie. Wykonano ją z grubej, wytrzymałej tektury odpornej na uszkodzenia – z powodzeniem powinna przetrwać wiele sesji. Jej front ozdabia symbol Inkwizycji i grafika z podręcznika podstawowego, przedstawiająca statki kosmiczne zmierzające w stronę Miasta-Kopca. Równie dobrze wygląda jej wewnętrzna strona, gdzie na czterech panelach zgromadzono najważniejsze tabele z systemowej podstawki. Stopnie trudności testów, zestawienie statystyk broni i pancerzy (wśród rozmaitych rodzajów broni palnej znalazł się także ciężki bolter i ciężki miotacz ognia, których nie znajdziemy w podręczniku podstawowym), lokalizacje trafień, odniesienia do stron z opisami konkretnych rodzajów trafień krytycznych – te i inne elementy z pewnością przydadzą się na większości sesji. Ja szczególnie pochwaliłbym umieszczenie tu tabeli z opisami akcji dostępnych w walce oraz specjalnych właściwości broni.

Księga potępionych

Słabiej natomiast oceniam wchodzącą w skład zestawu broszurę. Pierwszą jej część stanowi scenariusz przygody Pustkowie umarłych (Desolation of the Dead) przeznaczonej dla początkujących postaci Akolitów. Autorzy proponują, by potraktować ją jako kontynuację zamieszczonych w podręczniku podstawowym Mrocznych żądz (Dark Pursuits), ja jednak odradzałbym to z przynajmniej kilku powodów.

Pierwszym z nich jest fakt, że wprowadzającą przygodę z systemowej podstawki oceniam bardzo słabo i zwyczajnie nie zachęcałbym nikogo do jej prowadzenia. Drugim – choć ten dotyczy już wyłącznie osób, które zdecydowały się skatować swych graczy fabułą Żądz – jest uderzające w wielu miejscach podobieństwo pomiędzy obiema przygodami. Już otwarcie Pustkowi jest bliźniaczo podobne do rozpoczęcia scenariusza z podręcznika podstawowego – znów postacie zostają wezwane w związku z tajemniczym morderstwem powiązanym z obcym artefaktem. Mimo, że tym razem mają do czynienia z istną masakrą, a nie serią podejrzanych zgonów, to w dalszej fabule również nie uciekniemy od – jak dla mnie zdecydowanie zbyt bliskich – analogii, łącznie z postacią finałowego przeciwnika.

Nie wnikając nadmiernie w fabułę Desolation of the Dead, muszę powiedzieć, że pomimo podobieństw z Mrocznymi żądzami, ten scenariusz jest zdecydowanie lepszy i bardziej godny polecenia jako wprowadzenie dla nowych graczy. Naturalnie, znajdziemy tu pewną dozę liniowości, ale równocześnie postacie mają w nim spore pole do manewru, miejsca do użycia umiejętności społecznych i zdobycia sojuszników, którzy mogą okazać się kluczowi przy pojawieniu się przeciwieństw zbyt silnych (lub zwyczajnie zbyt licznych), by Akolici mogli samodzielnie sobie z nimi poradzić. Nie mówiąc już o tym, że w ostatecznej konfrontacji postacie nie będą sprowadzone do roli marnych statystów obserwujących epickie starcie potężnych BN-ów, którego wynik i tak jest z góry przesądzony. Jedynym minusem jest fakt, iż ten scenariusz będzie wymagać od prowadzącego sporo wkładu własnego. W więcej niż kilku miejscach autorzy ograniczają się bowiem do sugestii i propozycji, które należy już samodzielnie rozwinąć; nie powinna być to jednak zbytnia niedogodność. Ogólnie przygodę wchodzącą w skład zestawu oceniłbym jako co najmniej dobrą.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Słabszym fragmentem jest natomiast zamykający broszurę materiał poświęcony Nemezis – specjalnej kategorii przeciwników wyrastającej ponad klasyfikację z podstawowego bestiariusza, arcywrogów mogących z powodzeniem być podstawą, na której można oprzeć całe kampanie. Niestety, traktujący o nich tekst nie wykracza poza dość oczywiste ogólniki – przydatne, ale niespecjalnie konkretne, a na pewno niewystarczające. Dlatego też, nawet biorąc po uwagę przykłady zamieszczone na końcu tej części broszury, w szkolnej skali zasługuje ona, moim zdaniem, na ocenę nie wyższą niż dostateczna.

Patrząc na oceny wystawione poszczególnym częściom składowym zestawu, wydawałoby się, że powinien on zasługiwać na szkolną czwórkę. Nie da się jednak ukryć, że przygoda jest produktem raczej jednorazowego użytku, a najważniejsza jego część, czyli ekran MG, zdecydowanie wart jest polecenia. Nawet osoby, które na sesjach nie lubią odgradzać się od graczy podobnymi zasłonkami, mogą wykorzystać go jako poręczny zbiór najważniejszych i najbardziej potrzebnych na sesjach tabel.

Z drugiej strony takie osoby raczej nie będą skłonne wydać na niego prawie dwudziestu pięciu dolarów (w polskiej wersji językowej, zapowiadanej jeszcze na 2015 rok, ma on kosztować około 70 złotych), co przynajmniej dla części potencjalnych użytkowników może być ceną zbyt wygórowaną. Mistrzowie Gry używający na sesjach ekranów mogą jednak uznać, że jest on wart swojej ceny – oczywiście, jeżeli jakość wykonania polskojęzycznej wersji dorówna oryginałowi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy wydawnictwu Fantasy Flight Games za udostępnienie zestawu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Dark Heresy Second Edition: Game Master's Kit
Linia wydawnicza: Dark Heresy Second Edition
Autorzy: Owen Barnes, Jordan Goldfarb
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Mathias Kollros
Ilustracje: Matthias Kollros, Art Alex Boca, Matt Bradbury, Ilich Henriquez, Mark Molnar, David Auden Nash, Neil Roberts, Stephen Somers, Eric Tranchefeux
Wydawca oryginału: Fantasy Flight Games
Data wydania oryginału: 4 września 2014
Miejsce wydania oryginału: USA
Wydawca polski: Copernicus Corporation
Data wydania polskiego: 30 listopada 2015
Miejsce wydania polskiego: Warszawa
Liczba stron: 32 + ekran MG
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-13: 978-1-61661-695-3
Numer katalogowy: DH20
Cena: 24,95 USD / 69,95zł



Czytaj również

Dark Heresy: Niezbędnik Mistrza Gry
Na straży tajemnic Inkwizycji
- recenzja
Dark Heresy: Enemies Within
Czarownicy żyć nie pozwolisz
- recenzja
Dark Heresy: Forgotten Gods
Śledztwo w trzech aktach
- recenzja
Dark Heresy 2 edycja polska
W służbie Boga-Imperatora i Inkwizycji
- recenzja
Dark Heresy Second Edition: Core Rulebook
Jeszcze mroczniejsza herezja
- recenzja
Dark Heresy: Wróg Zewnętrzny
Zabij ich, zanim oni zabiją ciebie!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.